Većina novih ads/media buyer-a (tako zovemo osobe koje upravljaju plaćenim kampanjama) smatra da im treba neki program sa kojeg odlaze sa svojim imenom na sertifikatu. Misle da će im taj sertifikat biti dobra startna pozicija kako bi dobili zaposlenje ili klijente.
Često kažem da su fakulteti i diploma fakulteta jedan od klasičnih primera iz prodaje.
Tokom 4-5 godina te bombarduju teorijom, u svakoj oblasti nude specifičnost poput otvorene lepeze. Ti imaš svest da dobijaš znanje, ali je diskutabilna primenljivost.
Diploma ti kaže da si uspešno položio svaki od ispita tokom godina, ali koliko je zapravo od svega toga ostalo u glavi?
Da se polaže jedan finalni tekst na kraju studiranja, mislim da bi se 80% studenata provelo kao bos po trnju.
Dakle, da li diplomom fakulteta postaješ ekspert u jednoj oblasti? Apsolutno ne.
Ako ovako sagledamo stvari reklo bi se da su vreme i novac koji smo uložili u studiranje zapravo kontraproduktivni za naš ultimativni cilj.
Daleko od toga da diploma fakulteta ne vredi ništa; fakultet je odlično mesto za građenje mreže, jer ste okruženi stotinama drugih studenata svakodnevno. Nikada više u životu vam neće trebati manje resursa da izgradite dobru mrežu kontakata nego tokom studiranja.
Takođe, polaganje svih tih ispita, i onih koji nam baš leže i one koje bismo najradije prežvrljali sa spiska predmeta, je tu sa razlogom.
Tokom karijere postoje stvari koje nam više i manje leže, koje nam više ili manje prijaju. I bitno je da ih sve uradimo, jer imaju određenu težinu u daljem razvoju u konkretnom poslovanju.
Ima li ti smisla ovo što sam napisala?
Odlično, jer i sama sam dugo razmišljala o tome šta mi je trebalo da pored osnovnih studija završim i master i ozbiljno razmatram phd studije. Poenta je da ti ne treba nikakav sertifikat i škola da bi bila uspešna u kreiranju i upravljanju kampanjama.
Sećam se koliko sam se iznenadila kada sam čula priču Tonija Robinsa.
Čovek koji je išao na sertifikaciju za NLP coacha i kada je shvatio da je njegov centar i suština njegovog poslovanja da pomaže drugima, nije hteo da čeka da dobije sertifikat i krenuo je da radi sa ljudima. To ga je naravno dovelo da bude izbačen iz NLP programa ali mislim da svi znamo Tonija. Ako išta od njega možemo da naučimo to je kako je biti povezan sa sobom, šta možeš da daš i kako da dođeš do toga.
Ali, isto tako ne verujem ni u to da su treninzi gubljenje vremena i novca. I sama godišnje ulažem ozbiljnu svotu novca u edukacije.
Dakle, treba da razlikujemo programe i treninge koji su lepo za imati i one koji su naprosto neophodni.
Da bi uopšte krenula da se baviš plaćenim oglašavanjem moraš da znaš osnove marketinga i poslovanja. Ali ne moraš da upišeš fakultet od 4 godine trajanja da bi te stvari naučila. Evo i zašto:
Pet razloga zašto da ne kupuješ sertifikate da bi se bavila plaćenim Google Ads oglašavanjem

#1 Da bi bila uspešna u svom poslu, ne trebaju ti sertifikacije
Poznajem mnogo talentovanih i uspešnih media buyer-a i marketara koji nisu nigde sertifikovani, a razbijaju u svom polju.
Pogledaj oko sebe i ljude koje pratiš iz industrije. Koliko znaš onih koji su samouki?
Takođe, nemojmo zaboraviti da postoji isto toliko i nekvalititenih media buyer-a bilo da su individualci ili agencije koji imaju mnoge sertifikate, ali im to slabo koristi kada posao ne mogu da završe kako treba.
#2 Nece ti dati samopouzdanje koje želiš
Ako u bilo koji program ili trening uđeš da bi zadovoljila taj unutrašnji glas koji ti šapuće da si jedan prevarant, znaj da taj sertifikat neće zapuštii usta tom glasu u tebi. I kada se taj program završi i dobiješ taj sertifikat, i dalje ćeš se osećati nedostojna da se time baviš. Ovo posebno važi za potpune početnike.
Ja sam bila prestrašena dok sam spremala poslednji ispit na osnovnim studijama. Glas u meni mi je poručivao da ništa ne znam i da me niko neće zaposliti jer znam o mnogo čemu po malko a ništa konkretno. Malo sam tada znala šta je sindrom unutrašnjeg kritičara kao i Dunning Kruger efekat. Morale su prvo da prođu godine mučenja same sebe. A da paradoks bude veći, ja sam već uveliko u to vreme radila remote u jednoj stranoj kompaniji.
#3 Jedna ne tako prijatna realnost je da: Nikoga ne zanima tvoj sertifikat
Potencijalni klijenti i poslodavci neće ni trepuni na tvoje sertifikacije.
Ja kada zapošljavam ni ne pitam kakve sertifikate poseduje kandidat. Zanima me kako rešava probleme, da li lako podleže stresu i frustracijama, kakve su mu aspiracije, itd. Ono što nosiš originalno u sebi je tvoja najveća diferencijacija u odnosu na druge, jer niko nije ti.
Umesto na sertifikat, fokusiraj se na rezulate. Znam, sad se pitaš, odakle ti rezultati kad tek počinješ?
Evo kako – ako i kreneš na neku edukaciju, sve što učiš primeni na realnoj situaciji.
Volela sam studije, jer smo stalno imali neke simulacione vežbe. Uvek smo zadatke radili na realnom slučaju, bilo da je neko od članova tima imao porodični biznis ili ga mi izmislili.
Teorija bez prakse su samo propušteni resursi.
#4 Razlikuj sertifikat od treninga
Još davno pročitala (ne mogu baš tačno da se prisetim gde) da od sume koju želiš da zaradiš, 10% treba da uložiš u edukaciju.
Ja ću ti samo reći da nikada ne znaš previše. Ne postoji nešto kao previše znanja ali postoji prepotentnost.
Ja konkretno uvek cenim tuđ pristup i metodologiju i predano ulažem u edukaciju. Za mene je to investicija na koju mi je zasiguran povrat na investirana sredstva.
A ako makar jednu stvar iz jednoj treninga mogu da primenim na radu sa klijentima ili na moj biznis, meni je ulaganje opravdano, a ROI još dodatno ide na gore.
Godišnje ulažem desetine hiljada dolara u edukacije i nikada nisam bila srećnija zbog toga. Svesna sam (a i moj račun u banci se slaže), da što više ulažem, više će mi se i vratiti.
#5 Kredibilitet može da se izgradi na više načina
Iskustva i preporuke klijenata su jedan od najjačih načina za izgradnju kredibiliteta dok su sertifikacije najslabiji oblik. Sertifikat gotovo svako može da pribavi, a realne rezultate manjima.
Fokusiraj se na kreiranje uspešnih priča i neka drugi pričaju o tebi. Sertifikate i bedževe ostavi amaterima.
Sada ću ti otkriti moj tajni recept uspeha (koji si slobodna da prekopiraš)
Kada sam krenulo ozbiljno da se bavim dizanjem tegova, shvatila sam da samostalni rad ima dosta nedostataka.
Često bih išla u teretanu bez jasnog plana i cilja.
Nisam bila sigurna da li izvodim vežbe pravilno.
Često sam bila nesigurna u to što radim i nije mi delovalo da idem u pravcu svog cilja.
Zato sam unajmila trenera. Nakon definisanja mog cilja, dobila sam kalorijske vrednosti kojih treba da se pridržavam kao i plan treninga. Nakon primenjivanja materijala koje sam dobila od svog trenera, prve velike rezultate sam videla za 6 nedelja. Zato što sam pratila napredak mogla sam da napravim dobru komparativnu analizu stanja pre i sada.
Da sam ostala na “Ma ima sve na YouTube-u ili na internetu” verovatno ne da ne bih videla rezultate nego bih možda otišla i u minus zonu rasta. Tako da nekada treneri i mentori mogu ne samo da nam uštede vreme već su tu da ne odemo u pogrešnom smeru čime sprečavamo da naša greška nas ne košta samo vremena već i novca.
Isto je i sa dobrim upravljanjem Google Ads kampanja.
Da bi bila dobra u tome ove tri stvari su ključ uspeha:
Pronađi mentora
Pronađi osobu koja te inspiriše i sa kojom imaš osećaj da vibriraš na istoj talasnoj dužini ili bi volela da se nađeš tu. Takođe postaraj se da ta osoba ima autoritet i da veruješ u rezultate koje je postigla do sada.
Na primer, ja najviše volim kombinaciju snimljenih trening lekcija na koje mogu kasnije da se vratim koliko god puta mi treba, a da postoji neki mentorski rad bilo da je u grupi ili individualno.
Pronađi projekte na kojima ćeš da radiš
Drugarica drži cvećaru? Muž se bavi nekretninama? Razmišljaš o nekoj online prodavnici?
Odlično. Napravi dogovor da izdvajaš neku manju svotu novca za kreiranja i upravljanje kampanjama. Poenta je da im samo zagolicaš maštu, a kada se uvere da su tvoje kampanje zaista efikasne, sami će doći za još.
Mi ne prodajemo oglase i upravljanje kampanjama, mi prodajemo razvoj biznisa kroz ciljani saobraćaj.
Ne zaboravi da tokom primenjivanja naučenog pratiš put, kako bi od svojih rezultata mogla da kreiraš svoje uspešne priče

Još par misli za kraj
Globalna projekcija je da će se na oglašavanje u 2024 trošiti preko 630 milijardi U.S. dolara, jer od 2010 trend ulaganja u oglašavanje raste iz godinu u godinu.
Sjajno je što se interesuješ za industriju koja ima pozitivan trend rasta, ali želim da ti kažem da samo zato što ova industrija ima potencijala ne znači da je okej da se prodaju usluge i znanja koja ne posedujemo.
Takve prevare stavljaju mrlju na ovu profesiju i želim ti da se nikada ne pronađeš u ovom opisu.
Drugo, ako stvarno želiš da budem izuzetna u ovom poslu, fokusiraj se na usvajanje znanja i tehnika koje će pomoći tvojim klijentima i poslovnim partnerima. Ne hrani svoj ego nepotrebnim medaljama koje samo tebi znače.
I treće, u ovu grupu spada svega šačica ljudi globalno u svakoj industriji i niši. To su osobe sa jasnom namerom kuda idu i kako do tamo stižu. Osobe koje su svesne značaja resursa zvanih vreme i novac i koje se stalno usavršavaju ne samo u online oglašavanju već i u biznisu.
Pobednice, koje kažu sebi ja neću da budem birana već ja biram.
Zato se nadam da ćeš se pronaći u ovim poslednjim rečima, jer ultimativno da bi postala dobar specijalista za online oglašavanje, moraš se ponašati kao takva.